#2016-11-04 08:51:53 

Barabella

Użytkownik

Witajcie! Niedawno mój były mąż poinformował mnie, że zamierza wnieść do sądu wniosek o obniżenie alimentów, jakie płaci mi na dwoje naszych dzieci. Tłumaczy to m.in. tym, że niedawno dostałam pieniądze z programu „rodzina 500 plus” i jak twierdzi – przywłaszczyłam je sobie. Uważa, że albo powinnismy dzielić się tymi pieniędzmi, albo on powinien płacic mniejsze alimenty. Jest też zdania, że sąd przychyli się do jego prośby, bo on dość dużo czasu spędza z dziećmi, tzn. zabiera je do siebie, gdy ma dni wolne od pracy i wtedy wydaje pieniądze na zaspokojenie ich potrzeb bytowych. No ale nie wziął pod uwage np. tego, że ja opłacam szkołę jednego dziecka i przedszkole drugiego, i to ja zazwyczaj chodzę z nimi do lekarza i kupuję leki, gdy są chore. Nie wiem, co o tym wszystkim myśleć, czy może podzielić się jednak tymi pieniędzmi z 500 plus, czy pozostawić wszystko tak jak jest. Nie wiem np. jak sąd potraktuje to, że mój były mąż niedawno zwolnił się z pracy i pogorszyła się jego sytuacja materialna. Teraz znalazł już chyba nową pracę, ale nie orientuję się, czy to na stałe, czy na okres próbny. Czy taka sytuacja przemawia na jego korzyść czy raczej na niekorzyść?
#2016-11-04 11:02:35 

Marecki

Użytkownik

Wygląda mi na to, że dość niefrasobliwie postąpił Twój były mąż zwalniając się z pracy. Przecież zdaje sobie sprawę z obowiązku alimentacyjnego, jaki na nim ciąży i dlatego ot tak, nie powinien zwalniać się z pracy, bo mu się tam coś nie podoba. A może zwolnił się z pracy specjalnie, żeby obniżono mu alimenty? Jeśli tak, to najprawdopodobniej nic na tym nie zyska. Jeśli rzeczywiście złoży w sądzie wniosek o obniżenie alimnetów, to sąd dokładnie zbada przyczynę zmniejszenia jego możliwości zarobkowych. Gdy okaże się, że chcąc zyskać zmniejszenie alimentów, specjalnie zwolnił się z pracy, wówczas sąd odrzuci jego wniosek. Podobnie się dzieje, gdy osoba zobowiązana do alimentacji powołuje się na swoje zadłużenie bankowe. Sąd rozpatrując wniosek powoda o zmniejszenie alimentów bada także, czy wydatki na dziecko uległy obniżeniu. Nie sądzę, by tak się stało, skoro piszesz, że jedno z Waszych dzieci chodzi do przedszkola, a drugie do szkoły – wówczas wydatki na dziecko są przeważnie dość wysokie. Poza tym piszesz, ze dzieci chorują, tak więc musisz ponosic wydatki na ich leczenie. A jeśli chodzi o pieniądze z programu 500 plus, to uważam, ze Twój ex raczej nie powinien mieć do nich dostępu. W koncu przeznaczasz je na bieżace potrzeby rodziny i to Ty – z tego co piszesz – jesteś przede wszystkim odpowiedzialna za edukacje i stan zdrowia swoich dzieci. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, to powinnaś porozmawiać na ten temat osobiście z prawnikiem. Dobry prawnik, gdy dobrze pozna Twoją obecną sytuację, będzie w stanie wyczerpująco odpowiedzieć na Twoje pytania. Podpowie też, jak powinnaś przygotować się do sprawy o zmniejszenie alimentów, jeśli faktycznie do niej dojdzie.
#2016-11-04 12:15:32 

Barabella

Użytkownik

Masz rację, rozmowa z dobrym prawnikiem powinna mi pomóc. Nie będę czuła się tak skołowana i niepewna jak teraz. Choć i tak już trochę mnie uspokoiłeś. Prawdą jest, że to ja w głównej mierze jestem odpowiedzialna za edukację i stan zdrowia dzieci. Poza tym nie mam stałej pracy, bo dzieci dosyć często chorują i dlatego często musiałabym brać zwolnienia z pracy i urlopy, a to z pewnoscią żadnemu szefowi by się nie spodobało. Dlatego też pracuje tylko dorywczo na zlecenia i moje mozliwości finansowe są ograniczone.
#2016-11-04 13:38:32 

Marecki

Użytkownik

Polecam Ci również po rozmowie z prawnikiem napomknąć Twojemu byłemu o tym, że rozmawiałaś na temat alimentów ze specjalistą i podejrzewasz, iż alimenty pozostaną raczej w niezmienionej wysokości. Być może odwiedzie go to od pomysłu złożenia wniosku w sądzie i sprawi, że dotychczasowa sytuacja nie ulegnie zmianie. No a jeśli jednak sprawa trafi do sądu – wówczas najlepiej stosuj się do porad, jakich udzieli Ci prawnik.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015